Καυτά θέματα κλείστε

Με το... αριστερό ο Αρης στο Κόνφερενς | αθλητικα , ελλάδα

Ενας Αρης κατώτερος των περιστάσεων, ηττήθηκε με 2-0 από την Αστάνα στο Καζακστάν κι έκανε πολύ δύσκολη υπόθεση την πρόκρισή του στον τρίτο γ

Ενας Αρης κατώτερος των περιστάσεων, ηττήθηκε με 2-0 από την Αστάνα στο Καζακστάν κι έκανε πολύ δύσκολη υπόθεση την πρόκρισή του στον τρίτο γύρο του Κόνφερενς Λιγκ. Η ομάδα του Ακη Μάντζιου έδειξε κάποια καλά στοιχεία στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο είχε τουλάχιστον τρεις καλές στιγμές για να σκοράρει, αλλά στο δεύτερο μέρος «εξαφανίστηκε» από τον αγωνιστικό χώρο και οι Κοζάκοι έφτασαν στη νίκη μ’ ένα σκορ που τους δίνει ξεκάθαρο προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς που θα διεξαχθεί την προσεχή Πέμπτη (29/7) στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Ο Αρης ξεκίνησε με θάρρος το ματς και στο 6’ έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ όταν ο τερματοφύλακας της Αστάνα, Νεπογκόντοφ απομάκρυνε πάνω στον Μπρούνο Γκάμα. Αυτός τροφοδότησε άμεσα τον Μπερτόλιο που σούταρε από εξαιρετική θέση για να αποκρούσει ο Νεμπογκόντοφ διορθώνοντας το λάθος του. Τρία λεπτά αργότερα η Αστάνα απείλησε την εστία των «κίτρινων» με τον Τομάσοφ να κάνει το διαγώνιο σουτ και τον Ντένις να αποκρούει.

Κι εκεί που ο Αρης έδειχνε να ελέγχει την κατάσταση, δέχτηκε από το… πουθενά το γκολ στο 24’, όταν ο Τομάσοφ με σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, αιφνιδίασε τον Ντένις για το 1-0. Ο Αρης προσπάθησε να αντιδράσει και στο 30’ μετά το γύρισμα του Μπερτόλιο, ο Μπρούνο Γκάμα δεν πρόλαβε να στείλει από κοντά με προβολή την μπάλα στα δίχτυα. Οι ευκαιρίες για τους Θεσσαλονικείς συνεχίστηκαν και στο 32’ ο Μαντσίνι βρέθηκε απέναντι από τον Νεπογκόντοφ και πλάσαρε για να διώξει με τα πόδια ο γκολκίπερ των γηπεδούχων.  Από το σημείο αυτό και μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους οι παίκτες του Αρη κρτάτησαν μακριά από την περιοχή του Ντένις τους παίκτες της Αστάνα χωρίς όμως ούτε αυτοί από την πλευρά τους να μπορέσουν να γίνουν απειλητικοί.

Η Αστάνα μπήκε καλύτερα στην επανάληψη και στο 54’ πλησίασε στο δεύτερο γκολ με τον Εουγκένιο να πιάνει αφύλακτος την κεφαλιά και τον Ντένις να πραγματοποιεί και δύσκολη απόκρουση. Από την άλλη οι «κίτρινοι» έπαιζαν υποτονικά και αδυνατούσαν να κλέψουν μπάλες και να φανούν απειλητικοί. Αποτέλεσμα ήταν να δεχτούν και δεύτερο γκολ στο 70’ πάλι από τον Τομάσοφ που με κεφαλιά μετά από σέντρα του Μπεϊσεμπέκοφ έγραψε το 2-0. Στο 75’ οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Σιμούνοβιτς. Οι «κίτρινοι» δεν κατάφεραν στα λεπτά που υπολείπονταν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα, συνέχισαν να είναι απογοητευτικοί και η Αστάνα κράτησε εύκολα τη νίκη με τα δύο γκολ του Τομάσοφ.

Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Γερμανός Μπάστιαν Ντάνκερτ που εκτός από τις δύο κίτρινες στον Σιμούνοβιτς, «κιτρίνισε»  και τους Μπεναλουάν, Μπρούνο και Ματίγια.

ΑΣΤΑΝΑ: Νεπογκόντοφ, Ρουκάβινα, Μπεϊσεμπέκοφ, Μπίτρι, Σιμούνοβιτς, Εμπόνγκ, Κουάτ (85’ Γκούρμαν), Τσουπέρκα, Τομάσοφ, Μπαρσεγκιάν, Εουγκένιο (78’ Τομάσεβιτς).

ΑΡΗΣ: Ντένις, Σάκιτς (77’ Χαΐροβιτς), Μπεναλουάν, Δεληζήσης (77’ Τζέγκο), Γκάνεα, Σάσα, Ματίγια, Γκάμα (62’ Μήτρογλου), Ματέο Γκαρσία (46’ Μπρούνο), Μπερτόλιο, Μαντσίνιμ (86’ Μαντσίνι).