Καυτά θέματα κλείστε

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου η Λαμία

Η Λαμία προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, για δεύτερη συνεχή χρονιά, ξεπερνώντας με δύο νίκες το εμπόδιο του Απόλλωνα Παραλιμ?

Η Λαμία προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, για δεύτερη συνεχή χρονιά, ξεπερνώντας με δύο νίκες το εμπόδιο του Απόλλωνα Παραλιμνίου.

Μετά το «διπλό» στην αντίπαλη έδρα (2-1), απόψε η ομάδα της Φθιώτιδας επιβλήθηκε του αντιπάλου της με 4-2 στο «Αθανάσιος Διάκος» και θα βρεθεί στους «4» της διοργάνωσης για δεύτερη στη σειρά χρονιά και τρίτη την τελευταία πενταετία, περιμένοντας τον νικητή του ζευγαριού ΠαναθηναϊκόςΠΑΟΚ.

Η Λαμία είχε δοκάρι με τον Ασκόσκι στο 3ο λεπτό αλλά πέντε λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με σουτ του Γιάννη Κουτζαβασίλη, ισοφαρίζοντας το συνολικό σκορ.

Το 0-1 δεν έμεινε για πολύ όμως, καθώς οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 20΄ με ωραία προσπάθεια του Ασκόφσκι, που «έσπασε» το τεχνητό οφσάιντ και πέρασε και τον τερματοφύλακα.

Στο 25΄ Λαμία πήρε προβάδισμα με καρφωτή κεφαλιά του Πάουλεβατς από φάουλ του Ντε Βινσέντι και στο 39΄, από σέντρα του Μαρτίνεθ, ο Γκέκας σημείωσε ένα… εντυπωσιακό αυτογκόλ «σκοτώνοντας» τον Φώτη Κουτζαβασίλη (3-1).

Η σερραϊκή ομάδα κατάφερε να μειώσει σε 3-2 με τον Ελέζι στο 86΄ και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τσιλούλης διαμόρφωσε το τελικό 4-2.