Λεβερκούζεν Γουέστ Χαμ 2-0: Το σφυροκόπημα κόντρα στον ...

Λεβερκούζεν Γουέστ Χαμ 20 Το σφυροκόπημα κόντρα στον
EUROPA LEAGUE

ΚΩΣΤΑΣ ΜΠΡΑΤΣΟΣ 11.04.2024 | 23:52

Ο Γιόνας Χόφμαν της Λεβερκούζεν πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στη Γουέστ Χαμ για τα προημιτελικά του Europa League 2023-2024 στην
Ο Γιόνας Χόφμαν της Λεβερκούζεν πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στη Γουέστ Χαμ για τα προημιτελικά του Europa League 2023-2024 στην "Μπαϊαρένα", Λεβερκούζεν | Πέμπτη 11 Απριλίου 2024 © 2024/MARTIN MEISSNER/AP IMAGES

Η Λεβερκούζεν σφυροκοπούσε τη Γουέστ Χαμ και τον Ντίνο Μαυροπάνο για 83 λεπτά μέχρι ο Γιόνας Χόφμαν να βρει το πρώτο γκολ στο 2-0 των Γερμανών που συνεχίζουν αήττητοι στη σεζόν.

Η Λεβερκούζεν ήταν καταιγιστική απέναντι στη Γουέστ Χαμ, με τον Ντίνο Μαυροπάνο να αντέχει μέχρι το 83', όταν ο Γιόνας Χόφμαν βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα κι άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη 2-0 των Γερμανών στα προημιτελικά του Europa League.

Η εικόνα του αγώνα ήταν ξεκάθαρη από τα πρώτα λεπτά. Όλη η Γουέστ Χαμ αμυνόταν, ακόμα και μέσα στην περιοχή της και όλη η Λεβερκούζεν προσπαθούσε να βρει από νωρίς το γκολ που θα της έδινε κομβικό προβάδισμα.

Το πλάνο των Άγγλων λειτούργησε, παρότι οι Γερμανοί δημιουργούσαν διαρκώς τελικές. Η μεγάλη ευκαιρία έλειπε, ακόμα κι αν η κατοχή ήταν άνω του 75% υπέρ των γηπεδούχων.

Στο 38ο λεπτό, σε μία σύρραξη, ο Λούκας Πακετά τη γλίτωσε με μία κίτρινη κάρτα, η οποία όμως θα του στερήσει τη συμμετοχή στο δεύτερο παιχνίδι.

Οι παίκτες του Τσάμπι Αλόνσο δεν έκοψαν ρυθμό ούτε στο 2ο μέρος. Οι τελικές διαδέχονταν η μία την άλλη, με τη Γουέστ Χαμ να έχει κλειστεί στην περιοχή της.

Ο πάγκος τελικά ήταν αυτός που έδωσε τη νίκη για την πρωτοπόρο της Bundesliga. Ο Γιόνας Χόφμαν πέρασε στο 76ο λεπτό και έλυσε τον "γόρδιο δεσμό" στο 83'.

Η νοοτροπία των Άγγλων δεν άλλαξε. Μάλιστα, ο Ντέιβιντ Μόγες αντικατέστησε τον Μαυροπάνο με έναν άλλον στόπερ, τον Ναΐφ Αγκέρντ. Στις καθυστερήσεις, η Λεβερκούζεν βρήκε δεύτερο γκολ με τον Βίκτορ Μπόνιφεϊς και η Γουέστ Χαμ που ολοκλήρωσε τον αγώνα με μόλις μία τελική ψάχνει τεράστια ανατροπή την επόμενη Πέμπτη στο Λονδίνο απέναντι στην αήττητη από την αρχή της σεζόν Λεβερκούζεν.

• ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Κόβαρ, Στάνισιτς (66' Ινκαπιέ), Τα, Ταπσόμπα, Φρίμπονγκ (67' Τέλα), Παλάσιος, Τσάκα, Γκριμάλντο, Βιρτς, Σικ (76' Μπόνιφεϊς), Αντλί (76' Χόφμαν)
  • ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Φαμπιάνσκι, Μαυροπάνος (86' Αγκέρντ), Ζουμά, Κρέσγουελ, Τσούφαλ, Σούτσεκ, Γουόρντ-Πρόουζ, Έμερσον, Κουντούς (86' Τζόνσον), Αντόνιο, Πακετά